Jak przygotować dziecko do rodzinnej sesji zdjęciowej?

Rodzinna sesja zdjęciowa ma za zadanie zatrzymać to, co najpiękniejsze w naszych wspomnieniach, aby wracać do nich po latach z łezką wzruszenia w oku. Piękne chwile są ulotne i często chcielibyśmy zatrzymać je na długo. Wiele rodzin decyduje się na skorzystanie z usług fotografa rodzinnego – dla uwiecznienia ważnych chwil, jak np. przyjście na świat dziecka czy różne ważne uroczystości rodzinne, lub po prostu na pamiątkę, która będzie cieszyć latami. O czym należy pamiętać, aby dzieci z chęcią wzięły udział w sesji i czuły się w jej trakcie komfortowo?

Ustal dogodną godzinę sesji zdjęciowej

Wszystko zależeć będzie oczywiście od wieku dziecka i jest ważne przede wszystkim przy fotografii noworodkowej i fotografii małych dzieci. W przypadku noworodków na pewno warto  zwrócić uwagę przy ustalaniu godziny sesji z fotografem, aby nie przerwać pory snu ani nie zakłócić posiłku. Ustal więc godzinę, kiedy najczęściej dzidziuś smacznie śpi. Niewyspany lub głodny maluszek będzie może być rozdrażniony, przez co sesja może okazać się dłuższa i męcząca nie tylko dla niego, ale również dla rodziców. Dlatego dobrze jest nakarmić dzidziusia zaraz przed sesją. Jeśli czeka Was dojazd, można nakarmić dzieciaczka nawet w studiu lub w domu przed samą sesją. Jeśli sesja odbędzie się w Twoim domu, zadbaj również o to, żeby w pokoju, w którym będziemy robić zdjęcia było ciepło.

Jeśli planujesz sesję noworodkową dla swojego dzieciątka, pamiętaj, że najlepszy czas na zrobienie zdjęć jest do 14 dni po urodzeniu. Wtedy jest największa szansa, że noworodzio prześpi smacznie całą sesję zdjęciową. Później dzidziuś może być bardziej płaczliwy, mogą doskwierać mu kolki. Dlatego nie czekaj, aż maluszek podrośnie, tylko zamów fotografa jeszcze w trakcie ciąży. Nie martw się o dokładny termin, przy sesjach noworodkowych jest możliwość przeniesienia terminu w zależności od faktycznego terminu porodu.

Jak przygotować dziecko do rodzinnej sesji zdjęciowej? - Fotografia biznesowa i rodzinna • Ystory.pl

Zadbaj o komfort swój i dziecka

Warto przemyśleć kwestię ubrania. Kolorystyka ubrań jest ważna, rekwizyty mogą dodać sesji uroku, ale najważniejsze jest, aby dziecku było wygodnie. Więcej o tym jak ubrać siebie i swoją rodzinę na rodzinną sesję zdjęciową znajdziesz tutaj: https://ystory.pl/co-ubrac-na-rodzinna-lub-narzeczenska-sesje-zdjeciowa/ Przy mniejszych dzieciach dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie sesji zdjęciowej life stylowej – we własnym domu. Dziecko będzie dobrze czuło się w miejscu, które dobrze zna. Jeśli zdjęcia będą robione poza domem, warto zabrać ze sobą np. kocyk czy ulubioną zabawkę, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń.

Jak przygotować dziecko do rodzinnej sesji zdjęciowej? - Fotografia biznesowa i rodzinna • Ystory.pl

Porozmawiaj z dzieckiem

Trochę inaczej będzie w przypadku starszego dziecka. Kilkuletni szkrab chętnie weźmie udział w sesji, zwłaszcza, jeśli porozmawiamy z nim o tym, co będzie się działo. Wszystko zależy od jego temperamentu. Jeśli dziecko jest bardziej nieśmiałe, może potrzebować trochę czasu na oswojenie się. Pamiętajmy, że fotograf to dla niego obca osoba, a sprzęt fotograficzny będzie czymś zupełnie nowym i może wzbudzić ciekawość. Dlatego warto opowiedzieć dziecku o sesji fotograficznej, pokazać to niezwykłe wydarzenie jako coś fajnego i ciekawego, i cierpliwie odpowiadać na pytania jeszcze przed sesją.

Baw się dobrze!

Pamiętaj, że sesja zdjęciowa to przede wszystkim sposób na miłe spędzenie czasu z rodziną i wspaniała przygoda! Najpiękniejsze ujęcia można uchwycić, kiedy rodzina będzie po prostu przebywać ze sobą, cieszyć się sobą, a niekoniecznie pozować do obiektywu. Dlatego warto dać sobie trochę luzu i… dobrze się bawić!

Jak przygotować dziecko do rodzinnej sesji zdjęciowej? - Fotografia biznesowa i rodzinna • Ystory.pl